Jennifer Jason Leigh

Dženifer Džeison Li (angl. Jennifer Jason Leigh, tikrasis vardas – Jennifer Leigh Morrow; g. 1962 m. vasario 5 d.) – amerikiečių aktorė.

Biografija
Dženifer tėvas Vic Morrow buvo aktorius, o motina Barbara Turner – scenaristė. Šeima iširo, kuomet jai buvo 2 metai. Dženifer yra vidurinioji iš 3 seserų, taip pat dar vienos dukters motina susilaukė antrojoje santuokoje. Jos patėvis – režisierius Reza Badiyi.

Dženifer pakeitė savo pavardę vos pradėjusi aktorės karjerą, viduriniu vardu pasirinkusi „Jason“ aktoriaus Jason Robards garbei, kuris buvo artimas šeimos draugas.

Debiutavusi epizodiniu vaidmeniu filme „Tod eines Fremden“ (1976), kuriame taip pat vaidino ir Jason Robards, vėliau ji vaidino keliuose televizijos serialuose, kol 1981 m. gavo svarbų – nebylės išprievartautos merginos – vaidmenį filme „Eyes of a Stranger“.

Jos sekantys filmai: „Fast Times at Ridgemont High“ (1982), „Kūnas ir kraujas“ (1985), „Pakeleivis“ (1986) (abejuose ji vaidino kartu su Rutger Hauer). 1990 m. pasirodę filmai „Last Exit to Brooklyn“ ir „Miami Blues“, kuriuose Dženifer vaidino prostitutes, tapo jos proveržio vaidmenimis. Jų dėka 1991 m. aktorė gavo pirmą didelį vaidmenį Holivudo juostoje „Blackdraft“, o 1992 m. juosta „Vieniša baltoji moteris“ kartu su Bridget Fonda tapo gana dideliu hitu.

Vėliau Dženifer filmavosi pas režisierius Robert Altman („Short Cuts“), Agnieszka Holland („Washington Square“). 1995 m. pasirodžiusioje Stephen King romano ekranizacijoje „Doloresa Kleiborn“ ji vaidino pagrindinės herojės Kathy Bates dukterį. Už vaidmenį filme „Georgia“ (1995) ji sulaukė kritikų liaupsių, tačiau, priešingai prognozėms, nebuvo nominuota Oskarui.

1999 m. Dženifer vaidino paskutiniame Stanley Kubrick filme „Plačiai užmerktos akys“. Vėliau režisierius nusprendė scenas perfilmuoti, tačiau aktorė tuo metu buvo užsiėmusi vaidmeniu kitame filme ir galiausiai Dženifer scenos iš filmo buvo visiškai iškirptos.[4]

2002 m. ji vaidino Sam Mendes trileryje „Road to Perdition“ ir Jane Champion erotiniame trileryje „In the Cut“ su Meg Ryan. Filme „Mašinistas“ (2004) jos partneriu buvo Christian Bale, o „The Jacket“ (2005) – Adrien Brody.

2003 m. režisierius Vincent Gallo buvo numatęs jai vaidmenį juostoje „The Brown Bunny“, tačiau Dženifer atsisakė dėl filme esančios oralinio sekso scenos (šį vaidmenį atliko Chloë Sevigny).

2015 m. režisierius Quentin Tarantino pakvietė ją į filmą „Grėsmingasis aštuonetas“. Dženifer tuo metu retai pasirodydavo didesniuose Holivudo filmuose ir juosta tapo puikia proga priminti apie save. Šis pasirodymas atnešė jai Oskaro, BAFTA ir Auksinio gaublio nominacijas.[6]

2017 m. ji pasirodė žinomo TV serialo „Tvin Pyksas“ 3-ame sezone.