Ian Holm

Aktorius

2004

Aviatorius (2004)

- Professor Fitz

Britų aktoriaus Ian Holm pavardė yra puikiai pažįstama kino gurmanams ir teatro mylėtojams, o išvydę jo veidą kokioje nors juostoje, žiūrovai prisimena, kad yra jį kažkur matę… Surasti filmą, kuriame vaidina Ian Holm, nesudėtinga, nes šio aktoriaus karjera tęsiasi jau keturis dešimtmečius. Iš tiesų jo filmografijos sąrašas įspūdingas, susidedantis iš daugiau nei 100 filmų, tad įvairaus amžiaus ir skonio žiūrovai turi savo mėgiamą juostą, kuriame vaidina ir Ian Holm.

1931 m. gimusio brito Ian Holm karjera prasidėjo nuo teatro. Besimokydamas Karališkoje Londono dramos akademijoje, jis prisijungė prie karališkosios V.Šekspyro draugijos ir 1954 m. debiutavo pagal įžymaus dramaturgo kūrinį pastatytame spektaklyje “Otelas”. Per visą teatrinę karjerą I.Holm suvaidino beveik visuose pagal V.Šekspyrą sukurtuose spektakliuose, o jo nepaprastas talentas buvo įvertintas gausybe garsiausių ir didžiausią prestižą turinčių apdovanojimų: “Tony”, “Olivier” ir kt. Vienas iš garsiausių ir skandalingiausių aktoriaus vaidmenų, apie kurį būtinai paklausia žurnalistai, – tai pagrindinė rolė 1997 m. parodytame spektaklyje “Karalius Lyras”. Iki jo nė vienas aktorius, vaidindamas karalių Lyrą, neišdrįso visiškai apsinuoginti prieš publiką. Tai, kas daugeliui yra baisiausias košmaras, Ian Holm padarė ne vieną kartą, nes V.Šekspyras parašė: “Jis nusiplėšia drabužius”. “Visi manęs klausia, kodėl būtent aš pirmasis išdrįsau apsinuoginti spektaklio metu, bet juk ši scena kalba apie nuogą gyvulį, apie du žmones audroje, besiglaudžiančius vienas prie kito. Kai vieną kartą viešai nusimeti drabužius, vėliau tai tampa tiesiog vaidybos dalimi. Tiesa, ne visi tai supranta. Pvz., viena žurnalistė, nežinodama, ką papasakoti apie šį spektaklį, savo straipsnyje aprašė kai kurias mano kūno dalis,” – apie savo vaidmenį pasakojo garsenybė. Tokio Ian Holm atsidavimo šiam menui turbūt neatlaikė ir Anglijos karalienė Elžbieta ir 1998 m. už nuopelnus teatrui įšventino jį į riterius.

I.Holm kino karjera ne mažiau įspūdinga ir stebinanti. Už debiutą juostoje “Bofots gun” 1968 m. jis gavo BAFTA apdovanojimą už geriausią antraplanį vaidmenį. Vaidmuo filme “Chariots of fire” jam atnešė “Oskaro” nominaciją, Kanų festivalio ir BAFTA apdovanojimus. Per savo ilgametę karjerą Ian dirbo su garsiausiais Holivudo aktoriais ir režisieriais Woody Allen, Mel Gibson, Sharon Stone, Kim Basinger, Ridley Scott, Luc Besson ir kt. Įdomu tai, kad iš kitų teatro aktorių, kurie filmuojasi ir Holivude, Ian Holm išsiskiria tuo, kad nevengė vaidinti filmuose, kuriuos kai kurie aktoriai laiko nerimtais ar komerciškais. Tarp jų – klasika tapę filmai “Svetimas”, kur garsusis britas vaidino kosminio laivo kapitoną, ir “Penktasis elementas”, kuris jis tapo žyniu, atpažįstančiu į Žemę nusileidusį Penktąjį Elementą ir padedančiu įgyvendinti jo misiją. Dar vienoje fantastinėje trilogijoje “Žiedų valdovas” I.Holm tapo pagyvenusiu Frodo pusbroliu, atidavusiu jam magiškąjį žiedą… Naujausias šio aktoriaus pasirodymas fantastinėje juostoje – tai mokslininko vaidmuo specialiųjų efektų šedevre “Diena po rytojaus”.

Įspūdingų vaidmenų, garbingiausių įvertinimų ir ilgalaikės šlovės kupiname Ian Holm gyvenime ne viskas sekėsi. Londone praleistą vaikystę jis vaidina baisia. “Esu pagyvenusių tėvų vaikas, tad gimiau per vėlai. Mano mokykliniai metai buvo apgailėtini, nes tėvas nuolat spaudė pasirinkti veiklos sritį. Padrąsintas mokyklinių spektaklių sėkmės, pamaniau, kad galiu vaidinti. Mano norą išgirdęs tėvas liepė įrodyti, kad sugebu vaidinti. Ši mano kelionė truko labai ilgai, nes tik po 25 ar 30 metų kaip faktą priėmiau dovaną, kad galiu gerai vaidinti,” – apie savo vaikystę ir apsisprendimą būti aktoriumi pasakojo pasaulinė kino ir teatro įžymybė. Tai vienas iš nedaugelio atvirų šio aktoriaus prisipažinimų, nes Ian Holm retai duoda interviu. “Niekada daug nekalbu. Manau, kad apie žmones žinome per daug. Anksčiau aktorius gaubdavo paslapties skraistė, o dabar visi apie visus žino menkiausią smulkmeną,” – teigia kino legenda Ian Holm.