David Carradine

Aktorius

1990

Paukšteli, spruk (1990)

- Eugene Sorensen
2009

Adrenalinas 2 (2009)

- Poon Dong

Džonas Arturas Karadainas (angl. John Arthur Carradine; 1936 m. gruodžio 8 d. Holivude – 2009 m. birželio 3 d. Bankoke, Tailandas) – amerikiečių aktorius ir kovos menų meistras, išgarsėjęs kario vienuolio Kva Čang Keino vaidmeniu XX a. 8-ojo dešimtmečio televizijos seriale „Kung fu“. Jis kilęs iš garsios aktorių šeimos. Jo karjera, apėmusi pagrindinius ir antraeilius vaidmenis teatre, televizijoje ir kine, tęsėsi daugiau kaip keturis dešimtmečius. Pagarsėjęs kaip B kategorijos filmų aktorius, jis nusifilmavo daugiau kaip 100 filmų ir buvo nominuotas keturiems „Auksinio gaublio“ apdovanojimams. Paskutinį kartą už vaidmenį Kventino Tarantino filme „Nužudyti Bilą“.

Filmai, kuriuose jis vaidino, leisti ir po jo mirties. Karadainas sukūrė vaidmenis įvairaus žanro filmuose, pradedant siaubo, veiksmo, vesterno, kovos menų ir baigiant dramos, mokslinės fantastikos bei dokumentikos. Be aktorystės, jis taip pat užsiiminėjo muziko veikla ir režisūra. Paveiktas savo populiaraus vaidmens, jis ėmė mokytis kovos menų. Karadaino vaikystė nebuvo stabili, jo tėvas turėjo keletą žmonų. Tai atsiliepė jo paties gyvenimui, mat pats Karadainas buvo penkiskart vedęs. Jis taip pat nekartą buvo teistas už įvairias nusikalstamas veikas, dažnai susijusias su piktnaudžiavimu narkotinėmis medžiagomis. Jis mirė 2009 m. birželio 3. nuo autoerotinio uždusimo.

Karjera kine

Po serialo „Kung Fu“, 1975 m. Karadainas suvaidino lenktynininką Frankenšteiną veiksmo filme „Death Race 2000“. Prodiuserio Rogerio Cormano juosta tapo kultine ir padėjo aktoriui atsikratyti ankstesnio personažo Caine‘o įvaizdžio. 1976 m. jis nusipelnė kritikų liaupsių už vaidmenį filme „Bound of Glory ir pelnė „Auksinio gaublio“ nominaciją. 1977 m. kartu su Liv Ullmann nusifilmavo viename iš dviejų švedų režisieriaus Ingmar Bergman filmų anglų kalba „The Touch“.

1973 m., mirus aktoriui Bruce Lee, liko šio nebaigtas scenarijus filmui „The Silent Flute“, kuriame turėjo vaidinti ir James Coburn. Scenarijus buvo perrašytas ir 1978 m. pasirodė filmas „Circle of Iron“, kuriame Karadainas atliko net 4 vaidmenis ir juostą priskyrė prie geriausių savo darbų.

1980 m. pasirodė vesternas „Jojantys iš toli“, kuriame su Deividu vaidino ir jo pusbroliai Keithas bei Robertas. Filmas unikalus tuo, kad, be Karadainų, vaidmenis jame sukūrė dar keli broliai: Stacy ir James Keach, Dennis ir Randy Quaid bei Christopher ir Nicholas Guest.

9-ajame ir 10-ajame XX amžiaus dešimtmečiuose Karadaino karjera nebuvo sėkminga, nors jis nuolat filmavosi įvairiuose televizijos ir kino filmuose. Vis tik 1985 m. vaidmuo mini seriale apie JAV pilietinį karą „North and South“ pelnė jam „Auksinio gaublio“ nominaciją. 1997 m. jis gavo savo žvaigždę Holivudo žvaigždžių alėjoje.

2003 m. režisierius Quentin Tarantino pakvietė Karadainą į savo dviejų dalių filmą „Nužudyti Bilą“. Šiam vaidmeniui Deividas buvo antrasis pasirinkimas po to, kai jame vaidinti atsisakė Warren Beatty. Kultine tapusi juosta pelnė aktoriui keletą apdovanojimų nominacijų ir vėl atkreipė į jį kitų režisierių dėmesį.